ZÁMEČNICKÁ POHOTOVOST       AUTA   -   BYTY   -   TREZORY  -  ZÁMKY     +420 604 116 626

Výroba klíčů a autoklíčů všech druhů a značek

Vyrobíme vám 99% klíčů a autoklíčů všech značek

Nejdříve trošku povídání z historie :)

Klíč je technická pomůcka, sloužící k zamykání a odemykání zámku.

Existenci klíčů zmiňuje již Homér ve svém díle Odyssea v souvislosti s Penelopou, která opatrovala klíč z bronzu a slonoviny. Klíče tedy znali již staří Řekové od 8. století a archeologické vykopávky v Thébách svědčí o existenci zámků s klíči od 3. století př. n. l. Klíče byly zdobené zejména na očku (část určená k držení rukou), různě tvarované, lišily se vahou, délkou i použitých materiálů. Tyto zdobné úpravy se používaly až do sklonku 19. století, kdy technický vývoj znamenal složitější zámek oproti zjednodušeným klíčům. Protože vlastnictví některých důležitých klíčů bylo odznakem důstojnosti, nosívaly se zavěšené na krku na zlatém řetězu. Mnohé klíče u královských dvorů měly svá pojmenování, např. Komorní klíč na dvoře Marie Terezie.

Popis klíče

Běžný klíč se skládá ze dvou částí – hlavy, která je zpravidla vybavena očkem, umožňujícím klíč zavěsit a trnu, což je část klíče, která se vsouvá do zámku. Podle mechanismu zámku nebo vložky bývá trn vybaven zuby, drážkami nebo důlky. Zuby, drážky nrbo důlky mohou být na jedné i obou stranách trnu.

Určení klíčů

Mimo původní použití k odemykání zámků dveří se později vyvinuly zámky a klíče k nedobytným pokladnám, trezorům, patentním zámkům (DOZ).

Paklíč

Zjednodušený typ klíče, většinou tzv. planžety (technika vyháčkování zámku), který je používán zámečníky, ale také rovněž bytovými zloději.

Úpravy klíčů

Svět zámků vyrábí klíče na výkonných a kvalitních strojích renomovaných značek

Výroba klíčů je pro nas jedna z nejdůležitějších činností. Zabýváme se mechanickym zabezpečením a do této kategorie spadá vše, co se týká klíčů a zámků. Na první pohled se zdá, že je to jen pouhý kousek kovu. Na druhý pohled jde ale o velmi přesný a jednoúčelový výrobek, který vám ochrání vaše soukromí. Jde tedy o velmi důležitý prvek, který je pro většinu lidí nedílnou součástí každodenního života.

Základní dělení:

Tvarový klíč:

Jedná se o klíč, který je většinou vyroben jako jeden celek – hotový odlitek. S tímto druhem klíčů většinou ovládáme zámky, kde není kladen důraz na bezpečnost. V praxi je používán zpravidla mezi pokoji v bytě a rodinném domě nebo v méně důležitých prostorách firem. Tento klíč u nás můžete zakoupit podle čísla, které je na něm vyraženo a není potřeba ho už dál upravovat. Tyto klíče jdou vyrobit i po ztrátě klíčů a v některých případech stačí fotka nebo nákres klíčové dírky. Nejlepší metodou je ale vzít s sebou i zámek. Klíč je pak možno rovnou vyzkoušet.

Dozický klíč:

Tento klíč vypadá na první pohled jako klíč tvarový, ale je v něm dost podstatný rozdíl. Poznáte ho tak, že na takzvaném praporku jsou zářezy. Ty slouží k tomu, že při otáčení klíče v zámku nastavují lamely do různých výšek. Tím pádem dochází v zámku k nastavení lamel do určité úrovně, kdy je možno klíčem otočit a posunout závoru zámku. Jedná se tedy o bezpečnější úroveň zabezpečení. Tento zámek by se dal svou bezpečnosti přirovnat k základní stavební cylindrické vložce. Tyto typy zámků se používají zpravidla na dveře v exteriéru (třeba garáže, sklepy, technické místnosti, přístavky atd.)

Motýlkový klíč:

Tento typ klíče je známý taky pod názvem trezorový. Jak již napovídá jeho označení, otvírá různé typy sejfů, trezorů, trezorových dveří, rozvorových systémů atd. Tento klíč má spoustu průměrů dříků, různě velké praporky, různé délky, průměry vrtání atd. Jelikož mluvíme o motýlkovém klíči, má stejně jako motýl dvě křídla (praporky). Tyto praporky jsou řezány stejně jako u dozického klíče s tím rozdílem, že u trezorového klíče je počet zářezů mnohonásobně vyšší. Někdy jde o počet 10 na jedné straně a 10 na druhé. Tyto zářezy jsou každý jinak vysoký a tak jde tedy o velmi precizní a bezpečný způsob zamykání.

Cylindrický klíč:

Lidově označovaný jako "fabkový" (patří FAB patří mezi ty nejznámější). Tato kategorie klíčů je ze všech nejrozšířenější. Cylindrické klíče jsou rozděleny do různých úrovní – tzv. bezpečnostních tříd. Ty máme celkem 4 a jejich podrobný popis najdete v naší poradně. U těchto klíčů jde hlavně o profil klíče. Každý výrobce má dostupných několik platforem cylindrických vložek a to v každé bezpečnostní třídě tak, aby pokryl většinu potřeb zákazníka, respektivě trhu. Ve Světě zámků zajišťujeme výrobu všech druhu cylindrických klíčů včetně těch, jež jsou chráněny patentem.

Schránkový klíč:

Tento klíč se nejčastěji používá v poštovních schránkách (proto dostal svůj obligátní název).
Do této kategorie ale spadají také klíče, které najdeme třeba v průmyslových skřínkách, kovových kartotékách, příručních pokladnách, osobních školních skřínkách apod. Často se s nimi setkáte v oblasti automobilového průmyslu. Schránkové klíče se dělí na jednostranné a oboustranné a některé vám vyrobíme i podle čísla vyraženého na zámku. Výroba těchto klíčů vyžaduje použití počítačem řízených elektronických strojů.

Autoklíče a motoklíče:

Oblast automotive je velmi obsáhlá a náročná na vybavení každého zámečníka (specialisty). Důvodem je pořízení sofistikovaných technologií, které umožní ať už výrobu nebo čipování kopií auto a motoklíčů. Ve Světě zámků najdete klíče k automobilům a motocyklům od roku výroby 1970 a výše. Od roku 1995 se začaly vyrábět klíče s imobilizérem - tzv. čipem, které už není tak snadné vyrobit. Princip funkce těchto klíčů je vyzařování určitých hodnot, které snímá čtecí kroužek kolem spínací skříňky. Ta dává podnět řídící jednotce v motoru a rozhodne o tom, který klíč je oprávněn automobil nebo motocykl nastartovat. Každá automobilka si systém vytváří tak, aby byl co možná nepřekonattelný a co nejefetivněji zamezil odcizeni vozidla. Tyto systémy jsou rok od roku složitější a tak jsou pro nás, jako výrobce auto a motoklíčů, nutné nemalé investice do různých diagnostických zařízení. Ty jsou potřeba nejen při výrobě klíčů, ale také  při programování startovacích karet a kódování tzv. proximity "klíčů", které znáte u bezklíčového startování vozidla.

U autoklíčů, vzhledem k jejich každodennímu používání a plastovým krytům dochází k velkému opotřebení a častým poruchám. Proto vám Svět zámků přináší možnost jejich oprav a renovací. Při nich vám vyměníme celé šasi klíče a popřípadě vybrousíme i novou planžetu. Ve Světě zámků nepoužíváme levné čínské kopie, ale kvalitní polotovary firmy JMA.

Svět zámků nabízí i spousty doplňků ke klíčům

Aby byla nabídka kompletní, naleznete ve Světě zámků i spousty doplňků pro klíče. Ať už jsou to rozlišovače nebo různé přívesky, či především u mládeže hodně oblíbené "machrsňůrky" Malou ukázku přinášíme ve fotogalerii níže.